o książkach dla dzieci i młodzieży

wyzwania

czwartek, 21 czerwca 2012

Jest takie pojęcie – liberatura. Kiedy o sensie książki decyduje nie tylko jej treść, ale i forma. To, jaki ma kształt, jaka czcionka została w niej wykorzystana i w jaki sposób. Jak uformowane graficznie jest to, co w sobie niesie.

Siłą rzeczy książki dla dzieci, zwłaszcza te naprawdę dobre, wydane z dbałością o formę właśnie, muszą o liberaturę zahaczać. Ale „Małe Instrumenty grają Chopina” to już całkiem inny kaliber. Nie do zaszufladkowania. Książka i dla dorosłych, i dla dzieci. Jednocześnie rzecz popularyzująca wiedzę, wspaniała zabawa literą, jak i piękny, atrakcyjny album. Majstersztyk wydawniczy, który fantastycznie się ogląda i czyta. I słucha, bo do książki dołączona jest (albo – w książkę wkomponowana jest) płyta zespołu Małe Instrumenty grającego utwory Chopina na toy piano.

„Toy piano to zabawka dźwiękowa lub, mówiąc inaczej, zabawkowe pianino”. I właśnie takiemu zabawkowemu pianinu poświęcone jest to wydawnictwo. Książka składa się z trzech części. Pierwsza mówi o dźwięku, jego naturze, o eksperymencie w muzyce i o wynalazkach instrumentalnych. Każda strona – więcej, każdy jej fragment – skomponowana jest w inny sposób. Tekst układa się w niezwykłe kształty, prowadzony jest różnymi fontami, kolorami, to się zwęża, to rozszerza, wzbogacony do tego rysunkami. Ta zabawa to jednak nie tylko uzupełnienie tekstu – forma kształtuje treść albo, inaczej, jest samą treścią. Kiedy już zostajemy wprowadzeni w meandry nowatorskiego myślenia o dźwięku, rozpoczyna się albumowa część książki: świetnie opracowany album zdjęć przedstawiających całą kolekcję miniaturowych pianinek Pawła Romańczuka, jednego z muzyków Małych Instrumentów. Barwne, zachwycające, rozczulające eksponaty mogą zadziwić swoim bogactwem kształtów i pomysłowością. Na koniec przychodzi konkret – solidna, choć napisana dość przystępnym, nienużącym językiem, obficie ilustrowana historia toy piano. Nie sądzę, żebyśmy w naszym kraju dostali kiedyś lepszą i rzetelniejszą monografię tych instrumentów-zabawek.

No i jeszcze płyta – nagrania Małych Instrumentów, wspaniałe udźwiękowienie całej wiedzy, jaką daje lektura. Tak jakoś znajome, a jednocześnie tak dziwaczne dźwięki toy piano, składające się w całkiem poważny sposób na kompozycje Chopina. Fascynujące, nie tylko dla koneserów. Wydawnictwu Format dziękujemy i za piękną książkę, i za niemałą odwagę, bo to nie jest pop tylko awangarda z wyższej półki. No ale cóż, wielkie koła toczą się powoli.

Wydawnictwo Format 2010poniedziałek, 06 czerwca 2011

Postanowiłam wziąć udział w czytelniczym wyzwaniu "W świecie książek" i przeczytać w ciągu roku kilka książek o książkach, bibliotekach, antykwariatach, pisarzach, księgarzach i lekarzach książek. Postaram się znaleźć odpowiednie propozycje wśród powieści dla dzieci i młodzieży.
Dziś zapowiadam te, które tak na szybko przyszły mi do głowy:

Jean Webster "Tajemniczy opiekun"
Ewa Lach "Zemsta rodu Sawanów" "Imieniny Babci Józefiny"
Kornelia Funke "Atramentowa krew" "Atramentowe serce"
Janina Porazińska "Kto mi dał skrzydła"
Mira Jaworczakowa "Przyjaciel na zawsze"
Michel Ende "Niekończąca się historia"
Matthew Skelton "Endymion spring. Przeszłość to groźna bestia"
Anne Mazer, Ellen Potter "Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy"

Macie inne pomysły? Macie ochotę na wyzwanie? Możecie dołączyć.

niedziela, 26 lipca 2009

Pierwszy raz wezmę udział.
Na razie zgłoszę porcję czytania minimalną, zaraz jadę do lasu na wakacje i będę oczywiście czytać, ale też lenić się na sto innych sposobów.

Walter Moers "13 i 1/2 kapitana Niebieskiego Misia"
V.A. Richardson "Czarna Perła"
Krystyna  Boglar "Klementyna lubi kolor czerwony"

a dla młodszych coś jeszcze znajdę z pewnością.

20:02, zefi-rynna , wyzwania
Link Dodaj komentarz »
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
AUTORKI BLOGA
Blog zaczytani w sieci
Blogi nastolatków o książkach
Blogi o książkach
Książkowo
Księgarnie
Oto wydawnictwa, które czasem przysyłają nam egzemplarze recenzenckie
Rysunki, ilustracje
Wydawnictwa, które nie przysyłają nam egzemplarzy recenzenckich
Zaprzyjaźnione