o książkach dla dzieci i młodzieży

naukowe

sobota, 29 czerwca 2013

W tym roku mamy w rodzinie na pieńku z komarami. Pewien komar tygrysi - roznosiciel dengi zepsuł nam wspaniałe wakacje na Sri Lance. Wpomnienia z wyprawy mamy piekne, ale muszę powiedzieć, że zblakły one poważnie w czasie pobytu Mary w Zakaźnym Szpitalu tuż po powrocie. W książce Amy Stewart czytamy: "Komary przenoszą nie tylko malarię, ale także dengę, żółta febrę, gorączkę doliny Rift i około setki innych ludzkich dolegliwości. W przybliżeniu jedna na pięć przenoszonych przez insekty chorób pochodzi od komarów, co czyni je najbardziej zabójczymi owadami na świecie." Zważywszy na to, że przywlekliśmy tylko jedną dengę, można powiedzieć, że uszło nam na sucho.

Książka "Zbrodnie robali. Wesz, która pokonała armię Napoleona i inne diaboliczne insekty" to świetna sensacyjna książka naukowa o robalach. Amy Stewart opowiada "cudownie przerażające historie" o życiu i zwyczajach robaków okropnych, zabójczych, niszczących, sprawiających ból czy siejących grozę. Czy wiecie, że akarofobia to lęk przez roztoczami i świerzbem? A isopterofobia to strach przed owadami jedzącymi drewno? Jeśli chorobliwie lękacie się wszy, cierpicie na pedikulofobię a jeśli dopada was strach na widok motyla,  być może macie lepidopterofobię. A jak Wam się podoba żart żołnierzy walczących w wojnie secesyjnej, którzy mówili, że nie muszą dźwigać swoich racji żywnościowych, bo zarobaczone jedzenie maszeruje samo? Paskudne, prawda?

Zebrane przez autorkę informacje i anegdoty to świetny materiał dla:

  1. młodych detektywów,
  2. początkujących pisarzy powieści kryminalnych, 
  3. otwierających wakacyjny sezon tropicieli.

Dzięki akwatintom i rysunkom Briony Morrow-Cribbs książka jest zupełnie niezwykła. Ma wdzięk starych atlasów przyrodniczych. 

Polecam. Pewnie warto też sięgnąć po pierwszą książkę Amy Stewart "Zbrodnie roślin"

Wydawnictwo WAB, 2012, z biblioteki

15:38, zefi-rynna , naukowe
Link Komentarze (2) »
środa, 22 lipca 2009

Z badań nad historią w literaturze dla młodzieży.
Opasła cegła. Doktorat autorki.

O tym, jak międzywojenna literatura młodzieżowa traktowała tematy walki o niepodległość Legionów Józefa Piłsudskiego, wojnę polsko-bolszewicką i obronę Lwowa.

Wielbicieli książek dla dzieci i młodzieży ucieszy to, że książka choć naukowa zawiera mnóstwo obszernych cytatów literackich. Autorka celowo cytuje sporo materiału badawczego, są to fragmenty książek w zasadniczej większości nie wznawiane po 1945 roku i wycofane z bibliotek po 1948. Niektórych zachowały się tylko pojedyncze, rozsypujące się egzemplarze  w zbiorach Biblioteki Narodowej. Mamy więc okazję poznać kawałki zupełnie zapomnianej literatury. I przyjrzeć się lekcjom patriotyzmu, jakich już dzisiaj literatura nie daje.

09:46, zefi-rynna , naukowe
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 28 czerwca 2009

Zastanawialiście się czasem jakby to było, dać kilku (kilkunastu) świetnym ilustratorom jeden i ten sam dobry tekst. Ten sam temat do opracowania.
W książce, którą dziś pokazuję tym tematem jest papuga. To Sztambuch Przyjaciół Profesor Joanny Papuzińskiej. Naliczyłam 49 różnych papug w jednej książce.

Ta książka to dyskusja tych, którzy lubią literaturę dla dzieci i młodzieży - poetów, pisarzy, ilustratorów, bibliotekarzy, historyków, krytyków i teoretyków literatury prosto z uniwersytetów. Udało się moim zdaniem coś niezwykłego - powstała książka naukowo-rozrywkowa. Są teksty konferencyjne (naukowe) są wywiady, opowieści o życiu, wspomnienia i krótkie formy literackie (rapowanki, gdybaje, lepieje, a la limeryki - słowem poezja okolicznościowa). Starannie wydana, ładna - graficznie świetnie opracowana książka. Miło ją mieć na półce. Przeczytałam i jeszcze zaglądam, bo nie mogę jakoś zdecydować, którą papugę lubię najbardziej: czy tę Anny Kaszuby-Dębskiej, czy Anny Pawlak-Sikorskiej czy okładkową Agnieszki Żelewskiej.

16:30, zefi-rynna , naukowe
Link Dodaj komentarz »
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
AUTORKI BLOGA
Blog zaczytani w sieci
Blogi nastolatków o książkach
Blogi o książkach
Książkowo
Księgarnie
Oto wydawnictwa, które czasem przysyłają nam egzemplarze recenzenckie
Rysunki, ilustracje
Wydawnictwa, które nie przysyłają nam egzemplarzy recenzenckich
Zaprzyjaźnione