o książkach dla dzieci i młodzieży
Blog > Komentarze do wpisu

Marine Carteron "Mój brat Strażnik" seria "Podpalacze książek"

Takim opisem nauczyciela od literatury autorka kupiła mnie z miejsca:

" - Zobaczysz, pan DeVergy to najbardziej genialny nauczyciel na świecie. Dzięki niemu nawet kupiłem w tym roku jedną książkę.

Ponieważ nie wydawałem się specjalnie zdziwiony tą rewelacją Melon poczuł się w obowiązku dodać:- Nie rozumiesz. Ja, Melon, król dyslektyków, mistrz dysortografii, zdyskredytowany czytelnik, kupiłem KSIĄŻKĘ. I to z własnej woli - podkreślił z miną kogoś, kto właśnie z niedowierzaniem odkrył, że Święty Mikołaj naprawdę istnieje".

"Podpalacze książek"  to jedna z lepszych przygodówek dla nastolatków, jakie czytałam w ostatnim roku. Może ona sama również przekona jakiegoś króla dyslektyków do czytania. 

Jest tu i sensacja, i historia, i romans (nieśmiały). Wśród bohaterów: moje ulubione książki, rewelacyjny nauczyciel od literatury, czarujący młody kryminalista i dwie dziewczynki z zespołami  - jedna ma zespół Downa a druga Aspergera*. 

Akcja powieści,  napisanej przez Francuzkę Marine Carteron, dzieje się w rzeczywistości, w której ateistyczny światopogląd jest czymś zwyczajnym, co nie jest powszechne w powieściach dla nastolatków.

Czekam na jesień i kolejny tom przygód bohaterów cyklu "Podpalacze książek". Chcę znów wsłuchać się w opowieść o tych, którzy ratują świat między okładkami.

* Moim zdaniem próby opisania tego, jak dziecko z zespołem Aspergera nie rozumie metafor języka potocznego i literackiego udało się połowicznie.  Cezaryna raz ich nie czyta a innym razem wręcz jest zdolna do ich tworzenia - odkrywa swoje uczucie do koleżanki i nazywa to wpasowywaniem się brakującego elementu układanki w jej życiu.

Wydawnictwo Wytwórnia, 2015, dostałam od wydawcy

czwartek, 03 września 2015, zefi-rynna

Polecane wpisy