o książkach dla dzieci i młodzieży
Blog > Komentarze do wpisu

Kazimierz Szymeczko "Wywrotka"

 "Moje życie jest jak jazda na rolkach. Źle skręcisz - gleba albo jazda pod prąd. Jadę i mam nadzieję, że kolejne zakręty wyprowadzą mnie na prostą. Chyba że przedtem zaliczę kolejną życiową wywrotkę. Na razie skaczę przez murki, kulę się w wąskich tunelach, a czasem turlam się po pętli i szukam wyjścia."

Tak o swoim życiu pisze Basia - Wywrotka - nastolatka z Katowic. Na pierwszej lekcji chemii w liceum poproszona o kilka słów na swój temat, mówi o swoim życiu bez metafor.

"Matka utrzymuje mnie i braciszka z zapomogi. Nie pracuje. Tatuś jest kryminalistą i odbywa karę więzienia. Nie zdążyli się rozwieść, więc pan komornik zabrał samochód i kilka wartościowych przedmiotów. Moich rolek nie chciał, więc dorabiam wyścigami. Wiem, że to forma hazardu, ale dzięki temu, że ścigam się za pieniądze mogłam kupić podręczniki i horror Podpalaczka. Cieszę się że jestem z wami".

Wywrotka zostaje zamieszana w pewne ciemne sprawy przez świat (nieodpowiedzialnych) dorosłych. Po tym jak jej ojca zamknięto w więzieniu to na niej spoczęła odpowiedzialność za rodzinę, za niezaradną matkę i później za dużo młodszego brata. Kazimierz Szymeczko zbudował życie nastoletniej rolkarki na porządnych fundamentach, dodał społecznie rozbuchane tło. Wśród bohaterów drugoplanowych w tej powieści są rolkarze, więźniowie, klawisze, eksgórnicy, górnicy po wypadkach, renciści, handlarze, hazardziści, emerytki ledwo wiążące koniec z końcem, młodociani gangsterzy, policjanci, ministranci. 

Dobre zakończenie, nieprzelukrowane, nie stawiające za łatwych, kuszących rozwiązań. 

Niepotrzebny wydał mi się jeden wątek poboczny. Samobójstwo przyjaciółki, która zaszła w ciążę w gimnazjum. To temat na porządne rozwinięcie, tu ledwie dodany do charakterystyki głównej bohaterki, zabrzmiał bardzo powierzchownie. 

Wydawnictwo Literatura, 2012, z biblioteki

niedziela, 24 marca 2013, zefi-rynna

Polecane wpisy

  • Tamora Pierce "Klątwa Opali"

    Poznajcie Beccę Cooper - uroczą stażystkę w straży miejskiej ze świata fantazy. Szesnastoletnie szczenię w sforze psów. Bohaterka „Klątwy opali” wyc

  • Morgan Matson "Aż po horyzont"

    Punktem wyjścia tej historii jest poczucie winy po śmierci ojca. Niezwykle głębokie i nieopuszczające poczucie winy i uczucie osamotnienia, które nie po

  • Anna Onichimowska "Koniec gry"

    Nie jest to książka o facebooku. Życie w niej opisane nie toczy się na ekranach komputera. To historia o trzech drogach, którymi bohater - licealista z Legionow