o książkach dla dzieci i młodzieży
Blog > Komentarze do wpisu

Pernilla Stalfelt „Twoje prawa ważna sprawa”, „Mała książka o życiu”

Ile razy powtarzaliście, swojemu dziecku, jakie ma obowiązki? Że musi myć zęby, składać piżamę, sprzątać zabawki, odrabiać lekcje, wyprowadzać psa? Dopiero przy książce Pernilli Stalfelt „Twoje prawa ważna sprawa”, zdałam sobie sprawę, że mówimy dzieciom głównie o ich powinnościach, zapominając o prawach. Może dlatego moje dzieci przyjęły tę lekturę entuzjastycznie.

Obrazkowa książka streszcza w zrozumiały już dla kilkulatka konwencję praw dziecka. Który maluch zrozumie, ogólne hasło, że wszystkie dzieci mają takie same prawa i taką samą wartość”? Szwedzka autorka tłumaczy to w ten sposób: Każde dziecko ma prawo być kochane. Każde dziecko ma prawo mieć imię. I ma prawo do świętowania swoich urodzin. A nawet prawo do nauki pływania. Wszystkie dzieci mają prawo oglądać teatrzyki dla dzieci i uczyć się jeździć na rowerze, oczywiście jeśli chcą”. Każde zdanie opatrzone jest rysunkiem - ilustracji w książce jest więcej niż tekstu. Przebija z nich łobuzerski dowcip. Przy zdaniu „Każdy ma prawo być tym, kim jest” zobaczymy dziewczynkę z trąbą słonia, trzecim okiem na czole i płetwami w miejscu stóp.

„Mała książka o życiu” w podobny sposób próbuje wyjaśnić fenomen życia. Skąd wiemy, że żyjemy? Jak biegnie czas? Co robimy, kiedy żyjemy? Dlaczego bez jedzenia nie można żyć? Tłumaczy kruchość i delikatność życia. Pewne pytania celowo pozostawia bez odpowiedzi. Rozważania czasem wydają się przejmująco osobiste.

Nie do końca odpowiadają mi graficzne rozwiązania zastosowane w obu książkach, ale nie będę się czepiać. Bo to, o czym w nich mowa - i w jaki sposób - budzi mój niekłamany entuzjazm. Pernilla Stalfelt udowadnia, że z dziećmi rozmawiać można na każdy, najtrudniejszy nawet temat. Trzeba tylko mieć pomysł  jak.

sobota, 08 października 2011, giraffe

Polecane wpisy